čtvrtek 1. srpna 2019

Recyklace pet lahvi v evrope

Objem sběru a následné recyklace tohoto obalového odpadu se opět zvýšila. To znamená, že téměř všech PET , které byly uvedeny na evropský trh se sebrali a byly předány k recyklaci. Slovensko chce tímto opatřením dosáhnout až 95procentní recyklace nápojových obalů, v současnosti činí jen procent. Evropské státy hledají způsoby, jak zlepšit a zefektivnit recyklaci plastů. Tento systém dlouhodobě praktikují v Chorvatsku, Německu, Dánsku, Norsku, Finsku, Švédsku, Nizozemsku, Estonsku, Litvě a na Islandu.


V nejbližších letech mají zálohování zavést v Portugalsku, Turecku, na Maltě a na Slovensku.

Jedním ze způsobů, jak recyklaci plastových obalů zdokonalit, je zavedení záloh na tyto lahve. To je však drahé a otázkou je, zda opatření přinese lepší výsledky než třídění. Plastové láhve však patří k těm odpadům, které se recyklují nejlépe.


Nejlépe se totiž recyklují čiré lahve a vzniká celá řada užitečných výrobků. Jejich výkupní cena několikanásobně vzrostla a jsou na poli recyklace velmi žádaným artiklem. Jak probíhá recyklace PET.


PET láhve – cenná surovina. Plastový odpad zamořuje lesy, půdu, vzduch, vodní toky i oceány.

Plastové lahve by díky němu měly zůstat v oběhu, recyklovat se, ale hlavně zmizet z přírody. Systém už funguje v deseti evropských státech. Například v Německu se tak daří vytřídit na procent plastových lahví. O ten je všeobecně největší zájem a mnohdy je to právě PET , který se ze sebraného plastu v největší míře zužitkuje. Není to pravidlem, ale není to ani výjimkou.


Vše závisí na možnostech zpracovatele. PET je tahounem celého oboru recyklace plastů. Přitom jde o materiál, který má na trhu s použitými plasty nejvyšší hodnotu.


Zastánci zálohování věří, že nový systém má. Největší zásluhu na tomto obrovském nárůstu má i přes všechny nejistoty, vyvolané debatou kolem zálohování (nevratných lahví) Německo. V některých případech hraje roli také ochrana nápoje skrývajícího se v lahvi před světlem. Barevné lahve začala ve velkém na českém trhu používat Ondrášovka před zhruba čtyřmi lety a brzy poté ji následovala značka Mattoni.


Voda s pomerančovou příchutí je dnes v oranžové lahvi , malina v růžové a podobně. Podívejte se na další nápady na téma Recyklace plastů, Řemesla a Nápady. Obzvlášť když jde o plastové lahve, které patří k těm horším nerozložitelným odpadkům.


Podle Jeana-Marca Boursiera ze skupiny Suez se evropské odpadářské společnosti budou muset ze skládek rychle přeorientovat na úpravny a recyklaci odpadů. Otevírá se také prostor pro stavbu nových spaloven.

Snaha EU znovu využít komunální odpad totiž nevychází. V Evropě už dnes třídíme mnohem víc odpadu, než můžeme zrecyklovat,“ říká Boursier. Jedním z výstupů její činnosti má být návrh řešení, které předloží možnosti zálohování PET obalů, tzv. První dílčí poznatky skupina představí 22.


Slováků opatření vítá, další by raději zůstali u třídění do kontejnerů. PET se recykluje také v České republice ( v Bohumíně) v jednom z největších recyklačních závodů v Evropské unii. Vyrobte si z nich dekoraci, domeček pro panenky nebo uzávěr na sáček s potravinami.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky